Farklı sektörler en uygun çözümleri sunan AKEAD Yazılım Türkiye de yapılanmasında 4C Teknoloji ile işbirliği yapmaktadır. Yazılım çeşitliliği ile ihtiyaca yönelik satış, pazarlama, personel ve lojistik modülleri kullanımı kolay ,modern ve gelişmiş bir ERP dir.
Avrupa ve Afrika bölgesinde yerel yasalara uygun olarak geliştirilmiş, farklı dil ve mevzuat desteği, modüler yapısı ve sektörel seçenekleriyle şirketle çözüm sunmak için tasarlanmıştır.
AKEAD müşteri tanım ekranları detaylı analizler ve kullanıcı talepleri sonucu olgunlaşmıştır. Bu içerik zenginliği ürün tanımları içinde geçerlidir. Şirketler için olmazsa olmaz iki ana temeldir. Bu özelliği ile diğer muhasebe yazılımlarından farklılaşır.

Akead ERP

Öne çıkan özellikleri;

⦁ Ana ekranı, üst menü, sık kullanılan, eylem ve özet bilgi ekranı ile kullanıcının bir bakışta hâkimiyet sağlamasına yardımcı olur. Alışmış olduğunuz yazılımdan çok daha kolay bir arayüze sahiptir.
⦁ Uçtan uca şirketinizin tüm süreçlerini takip edebilirsiniz.
⦁ Merkez ve şubeleşme süreçlerini tamamlamış firmalar için en uygun çözümdür. Geliştirilen modüller ile şirketlerin ürün tedarik sürecinden başlayıp sevkiyat planlamayı da kapsayan operasyonel faaliyetleri kontrol altına almıştır. Şubeli kurumlarda senkron ve asenkron çalışma desteği bulunmaktadır.
⦁ Birden fazla database desteği bulunmaktadır
⦁ Merkezi yönetimlerde yaşanan zorluklar örneğin data senkronizasyonu, kullanıcı hakları, yerel aygıt tanımlamaları, logların izlenmesi, merkezi ürün, depo ve müşteri gibi içeriklerin yönetilmesini kolaylıkla yapacak tanımlamalar öngörülmüştür.
⦁ Akead database yedeklemesinde öüşterilerin veri kaybını engellemek için ADRODD ile entegre çalışmaktadır. Veri yedeklemeyi felaket senaryolarını gözardı etmeden en hızlı ve en yeni teknoloji ile almaktadır.
⦁ Cari yönetim, ürün ve stok yönetimi, teklif sipariş fatura yönetimi, muhasebe yönetimi, üretim yönetimi farklı modüller olarak bulunmaması kurumsal süreç yönetiminde kullanıcılara çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca kurumlar için sürekli artan bir kayank yatırımı yapmamasını sağlamaktadır.
⦁ E-ticaret, Pos sistemleri, tablet, depo el terminalleri, mobil ödeme sistemleri ve saha satış terminalleri ile entegre çalışarak işletmenizin ara yazılım ihtiyacını ortadan kaldırır
⦁ Profesyonel kasa yönetimi, Akıllı telefon desteği, Kiosk yönetimi, Cari hesap takibi, ana muhasebe ile kasa yönetiminin tam entegre çalışması, müşteri sadakat sisteminin entegre olması, internet mağazacılığı ile tam entegre çalışabilmesi AKEAD yazılımın kurumların işleyişinde ihtiyacı olan çözümleri eksiksiz sunabilmektedir.

AKEAD iş ortağı olmak isteyen firmalarımız BURAYA tıklayarak katma değerli bir kanal ortaklığı programına dâhil olabilirler. Çözümlerini zenginleştirmek isteyen tüm işletmeler; AKEAD Yazılım ve çözümlerinin satış, kurulum, eğitim ve destek hizmetlerini verebilirler.

Bizimle Başarı Kazanın !
AKEAD İŞ ORTAĞI OLMAK İÇİN HEMEN BİZİ ARAYIN.
Hemen bizi arayın !